Trwają prace nad e-skórą

Przyszłość już jest – dzięki naukowcom z USA powstaje e-skóra

Dzięki ciągłym pracom naukowców na całym świecie powstają coraz lepsze i nowocześniejsze osiągnięcia medyczne. Ostatnio w University of Colorado Boulder opracowano innowacyjny projekt e-skóry – elektronicznej skóry, która może zastąpić prawdziwą w razie potrzeby. To coś w rodzaju protezy, czyli obok protez rąk, nóg, palców itd. będzie można również zainwestować w protezę skóry. Nie będzie to byle jakie rozwiązanie. Gotowy produkt ma posiadać większość funkcji, jakie pełni prawdziwa skóra, czyli np. możliwość odczuwania bodźców zewnętrznych, regeneracja mikrouszkodzeń, wykrywanie kolizji z różnymi obiektami. Obecnie e-skóra znajduje się jeszcze w fazie testów, więc musi minąć trochę czasu, aż stanie się powszechnie dostępna i doskonała technologicznie, ale warto być dobrej myśli.

Dodatkowe możliwości

Elektroniczna skóra ma w zamierzeniu być doskonalsza od prawdziwej – będzie tak samo funkcjonalna, ale doposażona w elementy elektroniczne. Dzięki temu zapewni o wiele większą wytrzymałość oraz czułość. Łatwiejsze stanie się unikanie zagrożeń, jak również reagowanie na nawet delikatny dotyk. E-skóra będzie stosowana u osób, które w związku z różnymi wypadkami czy urazami straciły częściowo lub całkowicie własną. Umieszczenie protezy w miejscu pozbawionym skóry może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż wykonanie przeszczepu poprzez wycięcie i przeniesienie fragmentu naskórka z innej części ciała. Skóra taka ma się samodzielnie regenerować dzięki dostępowi do niektórych związków chemicznych lub częściowo ulegać recyclingowi.

Nowe technologie

Nowe modele pracy

Obecnie praca zdalna jest niemal standardem. Co więcej, w najbliższych miesiącach jej popularność nie ulegnie osłabieniu – nawet przy poprawie sytuacji pandemicznej.

Jest to możliwe dzięki stałej ewolucji miejsc pracy i zastosowaniu nowych technologii. Mając dostęp do danych na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa z każdego miejsca na ziemi, zanika konieczność fizycznego przebywania w fabryce czy biurze. Pracownik może realizować swoje obowiązki z domowego zacisza, mając do dyspozycji jedynie urządzenie połączone do Internetu wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Przedsiębiorstwa rozproszone

W tym roku Gartner idzie o krok dalej zastępując chmurę rozproszoną przedsiębiorstwami rozproszonymi. Przedsiębiorstwa, które przyjmują hybrydowe modele pracy zatrudniają pracowników, którzy są średnio o 30% bardziej produktywni niż ich odpowiednicy w biurze. Rozproszona siła robocza jest najskuteczniejszym sposobem na zbudowanie firmy XXI wieku, ponieważ pozwala ona na większą autonomię pracowników, zwiększoną produktywność oraz większe zaangażowanie.

Total Experience

Z tą strategią również mieliśmy już styczność w poprzednich zestawieniach. Opisuje aspekty wrażeń i doświadczeń wszystkich użytkowników w kontekście organizacji. Teraz, jak nigdy wcześniej, widać jak doświadczenia poszczególnych grup w organizacji i wokół niej przeplatają się i oddziałują na siebie wzajemnie. Pracownicy od dawna funkcjonujący w trybie zdalnym potrzebują ciągłego ulepszania procedur oraz systemów, tak, aby ich praca stała się efektywniejsza. Klienci, z kolei, cały czas podnoszą swoje wymagania, oczekując usług oraz produktów tak samo dobrych, a nawet lepszych niż przed pandemią.

System autonomiczny

Wśród trendów znajdziemy również samodzielnie zarządzane systemy fizyczne lub programowe. Na podstawie swoich środowisk uczą się i dynamicznie modyfikują własne algorytmy tak, aby zoptymalizować swoje zachowania w złożonych ekosystemach. Obecnie używane systemy są w stanie sprostać nowym wymaganiom i sytuacjom, optymalizować wydajność i chronić przed atakami bez interwencji człowieka.

2 Komentarze

  1. Jestem ciekaw, czy taka skóra zaoferuje coś więcej od zwykłej. Być może jakieś wszczepy pozwalające np. na liczenie kalorii czy tempa biegu dla sportowców. Ech marzenia ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*