Autonomiczne roboty AMR jako strategiczny kierunek rozwoju produkcji i magazynów

Automatyzacja procesów intralogistycznych stanowi jeden z wyznaczników realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w nowoczesnych zakładach produkcyjnych i magazynowych. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie wysokich wskaźników efektywności oraz utrzymanie konkurencyjności na rynku. Dlaczego?

Roboty AMR jednym z najważniejszych trendów w intralogistyce

Bieżące trendy w intralogistyce są przedmiotem badań specjalistycznych podmiotów. Branżowe raporty wykazują znaczny wzrost zapotrzebowania zarówno na automatyczne systemy mobilne, jak i pracowników działających w obszarze automatyki i robotyki.

Raport Mobile Robots od Interact Analysis z 2021 roku wskazuje, że do końca 2025 roku na rynek zostanie dostarczonych 2,1 miliona robotów mobilnych, z czego aż 860 000 zostanie dostarczonych w samym 2025 roku. Według raportu Research and Markets AGV and AMR market. An analysis of market trends, impact of COVID 19 and revenue forecasts szacowana wartość tego rynku w 2028 roku może osiągnąć nawet 18 miliardów dolarów, a roboty pozwolą znacznie zoptymalizować wykorzystanie powierzchni w zakładach przemysłowych. Co więcej, w ciągu kilku następnych lat spodziewane są kilkudziesięcioprocentowe wzrosty rdr (24% dla AGV i 43% dla AMR).

Do realizacji działań wymagających mniejszego stopnia autonomii wykorzystuje się roboty AGV. Natomiast roboty AMR o znacznie wyższym stopniu autonomii wykorzystują źródła danych do komunikacji z człowiekiem oraz pozostałymi urządzeniami. Oznacza to, że na optymalizację procesów intralogistycznych patrzeć należy kompleksowo pod kątem całego systemu.

Intralogistyka – proces „stworzony” do automatyzacji

Główny kierunek rozwoju intralogistyki w zakładach produkcyjnych i magazynowych zakłada minimalizację zaangażowania człowieka. Autonomiczne roboty AMR pozwalają zachować ciągłość procesów w przypadku nieprzewidywalnych zmian na rynku pracy.

Zakłady przemysłowe są często położone na terenach oddalonych od dużych aglomeracji. Dodatkowo na rynku mamy niedobór wykwalifikowanej kadry. Jest to jednym z kluczowych powodów, dla których automatyzacja staje się kierunkiem strategicznym w rozwoju przedsiębiorstw. Wiele zakładów ma nawet wyznaczone wskaźniki KPI związane z automatyzacją procesów produkcyjnych lub magazynowych, dlatego managerowie poszukują rozwiązań z tym związanych. Intralogistyka stanowi jeden z najbardziej obiecujących procesów do automatyzacji ze względu na swoją powtarzalność – tłumaczy Marcin Młodożeniec, Szef Działu Marketingu i Sprzedaży w Etisoft Smart Solutions.

Trend związany z automatyzacją potwierdzają również oczekiwania samych klientów, wyrażają oni bowiem zapotrzebowanie na rozwiązania autonomiczne, które dadzą im możliwość optymalizacji wydajności i jakości procesów, a także pozwolą w pewien sposób uniezależnić się od czynnika ludzkiego.

Autonomiczne systemy intralogistyczne – nowe szanse na rozwój produkcji i magazynów

Rozwój zakładów przemysłowych – a co za tym idzie, ich konkurencyjność – jest w dużej mierze definiowany przez wydajność oraz jakość procesów. Roboty AMR pomagają w rozwiązaniu problemów związanych z brakami kadrowymi, a także stanowią odpowiedź na rosnącą presję związaną z wdrażaniem automatycznych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Autonomiczne urządzenia umożliwiają zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz uzyskiwanie coraz lepszych wskaźników. Dostawcy autonomicznych systemów intralogistycznych oferują zaawansowane funkcje analityczne pozwalające zoptymalizować m.in. wykorzystanie zasobów oraz ogólne wskaźniki KPI zakładu.

Dużą zaletą jest również kompleksowość nowoczesnych autonomicznych systemów intralogistycznych oferowana przez producentów takich rozwiązań.

Organizacja pełnej floty robotów pozwala na kompleksową realizację procesów intralogistycznych. Aby zminimalizować konieczność zaangażowania człowieka i zmaksymalizować automatyzację transportu, autonomiczne pojazdy przystosowuje się do radzenia sobie z różnymi nośnikami logistycznymi. My specjalizujemy się w rozwiązaniach do transportu palet, w których wykorzystujemy dwa typy robotów serii IntraBot – mówi ekspert.

Wykorzystanie autonomicznych robotów AMR pozwala usprawnić powtarzalne procesy związane z transportem wewnętrznym. Automatyzacja stanowi skuteczny i perspektywiczny sposób na zachowanie konkurencyjności na rynku, co jest istotnym elementem strategii rozwoju zakładów produkcyjnych i magazynowych.

Nowe technologie

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*