Chmury danych – czy to rozwiązanie ma przyszłość?

Chmury wypierają bazy

Można uznać, że korzystanie z chmur danych jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż poleganie na tradycyjnych bazach. Najprawdopodobniej za jakiś czas tradycyjne bazy i centra danych całkowicie znikną i zostaną zastąpione przez chmury lub ich nowsze wersje. Najważniejszą kwestią odróżniającą bazy czy centra od „chmur” jest ich lokalizacja. Baza znajduje się w konkretnej lokalizacji wewnętrznej, należy do jakiejś firmy i jest przez nią administrowana, natomiast chmura znajduje się w lokalizacji zewnętrznej – jest to o wiele bardziej opłacalna opcja. Utrzymanie własnej bazy okazuje się drogie i trudne z uwagi na coraz większe potrzeby odnośnie miejsca na dane. Większość nowoczesnych firm już w tej chwili rezygnuje z utrzymywania serwerów z dyskami o ogromnej pojemności, które dużo kosztują, wymagają regularnych konserwacji i robienia kopii zapasowych – przy czym zostaje świadomość, że jedna awaria i wszystko może zostać utracone. Z drugiej strony, cały czas powstają przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania zdalne. W ich przypadku ma się gwarancję najwyższego bezpieczeństwa, jak również łatwego, niedrogiego i całodobowego dostępu do wszystkich danych.

Dlaczego akurat chmura?

Do niedawna lepiej opłacało się mieć bazę u siebie – aczkolwiek droga, była cały czas dostępna, a internet zawodził lub prędkość pobierania danych nie była zadowalająca. Obecnie sieć jest mniej zawodna, nie trzeba już korzystać z ciągłego wsparcia informatyków, żeby wszystko działało zgodnie z założeniami. Baza zorganizowana w chmurze ma też ogromną zaletę związaną z dostępem do niej z dowolnego komputera i dowolnego miejsca na świecie – zależy to wyłącznie od posiadanych uprawnień. Takie bazy są więc świetnym rozwiązaniem dla mobilnych przedsiębiorców, którzy ciągle podróżują po świecie.

Nowe technologie

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

Przekształcenia w łańcuchach dostaw

Trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymusiła konieczność wprowadzenia zmian na wszystkich etapach funkcjonowania firmy produkcyjnej. Wiele usprawnień jest związanych z szybkim i bezproblemowym transportowaniem materiałów czy produktów gotowych. W badaniu oceny zmian wywołanych koronawirusem aż 97% respondentów potwierdziło bowiem, że miał on niesamowicie duży wpływ właśnie na łańcuchy dostaw.

Co można zrobić, aby usprawnić transport i ułatwić tym samym funkcjonowanie fabryk przyszłości? Rozwiązaniem ponownie okazuje się wdrażanie nowych technologii. Dzięki zastosowaniu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, logistyka staje się prostsza i szybsza. Poprzez powstawanie inteligentnych magazynów czy automatyzowanie niektórych przejazdów, pojawiające się problemy mogą zostać szybko wyeliminowane.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się technologią wschodzącą, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo jak inne technologie. Wynika to po części z faktu, że zagrożenia są ciągle nowe.

Hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie zamierzają się poddawać w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na przełamanie nawet najsurowszych zabezpieczeń. Tak długo jak będziemy mieli hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie trendem w technologiach, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed atakami.

2 Komentarze

  1. No i dobrze – w ten sposób dane pozostają bezpieczne i dostępne. Powinno to zmusić informatyków do tworzenia nowych rozwiązań umożliwiających jeszcze łatwiejsze korzystanie ze zdalnych baz.

  2. Mam wrażenie, że nieprędko jeszcze będzie można całkowicie zaufać chmurze, ale jeden rok dla informatyki oznacza tyle, co dwadzieścia lat w innej dziedzinie. Dlatego bądźmy dobrej myśli ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*