Chmury danych – czy to rozwiązanie ma przyszłość?

Chmury wypierają bazy

Można uznać, że korzystanie z chmur danych jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż poleganie na tradycyjnych bazach. Najprawdopodobniej za jakiś czas tradycyjne bazy i centra danych całkowicie znikną i zostaną zastąpione przez chmury lub ich nowsze wersje. Najważniejszą kwestią odróżniającą bazy czy centra od „chmur” jest ich lokalizacja. Baza znajduje się w konkretnej lokalizacji wewnętrznej, należy do jakiejś firmy i jest przez nią administrowana, natomiast chmura znajduje się w lokalizacji zewnętrznej – jest to o wiele bardziej opłacalna opcja. Utrzymanie własnej bazy okazuje się drogie i trudne z uwagi na coraz większe potrzeby odnośnie miejsca na dane. Większość nowoczesnych firm już w tej chwili rezygnuje z utrzymywania serwerów z dyskami o ogromnej pojemności, które dużo kosztują, wymagają regularnych konserwacji i robienia kopii zapasowych – przy czym zostaje świadomość, że jedna awaria i wszystko może zostać utracone. Z drugiej strony, cały czas powstają przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania zdalne. W ich przypadku ma się gwarancję najwyższego bezpieczeństwa, jak również łatwego, niedrogiego i całodobowego dostępu do wszystkich danych.

Dlaczego akurat chmura?

Do niedawna lepiej opłacało się mieć bazę u siebie – aczkolwiek droga, była cały czas dostępna, a internet zawodził lub prędkość pobierania danych nie była zadowalająca. Obecnie sieć jest mniej zawodna, nie trzeba już korzystać z ciągłego wsparcia informatyków, żeby wszystko działało zgodnie z założeniami. Baza zorganizowana w chmurze ma też ogromną zaletę związaną z dostępem do niej z dowolnego komputera i dowolnego miejsca na świecie – zależy to wyłącznie od posiadanych uprawnień. Takie bazy są więc świetnym rozwiązaniem dla mobilnych przedsiębiorców, którzy ciągle podróżują po świecie.

Nowe technologie

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

2 Komentarze

  1. No i dobrze – w ten sposób dane pozostają bezpieczne i dostępne. Powinno to zmusić informatyków do tworzenia nowych rozwiązań umożliwiających jeszcze łatwiejsze korzystanie ze zdalnych baz.

  2. Mam wrażenie, że nieprędko jeszcze będzie można całkowicie zaufać chmurze, ale jeden rok dla informatyki oznacza tyle, co dwadzieścia lat w innej dziedzinie. Dlatego bądźmy dobrej myśli ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*