Chmury danych – czy to rozwiązanie ma przyszłość?

Chmury wypierają bazy

Można uznać, że korzystanie z chmur danych jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż poleganie na tradycyjnych bazach. Najprawdopodobniej za jakiś czas tradycyjne bazy i centra danych całkowicie znikną i zostaną zastąpione przez chmury lub ich nowsze wersje. Najważniejszą kwestią odróżniającą bazy czy centra od „chmur” jest ich lokalizacja. Baza znajduje się w konkretnej lokalizacji wewnętrznej, należy do jakiejś firmy i jest przez nią administrowana, natomiast chmura znajduje się w lokalizacji zewnętrznej – jest to o wiele bardziej opłacalna opcja. Utrzymanie własnej bazy okazuje się drogie i trudne z uwagi na coraz większe potrzeby odnośnie miejsca na dane. Większość nowoczesnych firm już w tej chwili rezygnuje z utrzymywania serwerów z dyskami o ogromnej pojemności, które dużo kosztują, wymagają regularnych konserwacji i robienia kopii zapasowych – przy czym zostaje świadomość, że jedna awaria i wszystko może zostać utracone. Z drugiej strony, cały czas powstają przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania zdalne. W ich przypadku ma się gwarancję najwyższego bezpieczeństwa, jak również łatwego, niedrogiego i całodobowego dostępu do wszystkich danych.

Dlaczego akurat chmura?

Do niedawna lepiej opłacało się mieć bazę u siebie – aczkolwiek droga, była cały czas dostępna, a internet zawodził lub prędkość pobierania danych nie była zadowalająca. Obecnie sieć jest mniej zawodna, nie trzeba już korzystać z ciągłego wsparcia informatyków, żeby wszystko działało zgodnie z założeniami. Baza zorganizowana w chmurze ma też ogromną zaletę związaną z dostępem do niej z dowolnego komputera i dowolnego miejsca na świecie – zależy to wyłącznie od posiadanych uprawnień. Takie bazy są więc świetnym rozwiązaniem dla mobilnych przedsiębiorców, którzy ciągle podróżują po świecie.

Nowe technologie

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Informatyka kwantowa

Trendem technologicznym jest informatyka kwantowa, która wykorzystuje zjawiska, takie jak superpozycja i splątanie kwantowe, które są zaangażowane w zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz w opracowywanie potencjalnych szczepionek, dzięki możliwości łatwego odpytywania, monitorowania, analizowania i działania na danych, niezależnie od ich źródła.

Inną dziedziną, w której obliczenia kwantowe znajdują zastosowanie, jest bankowość i finanse, w celu zarządzania ryzykiem kredytowym, handlu wysokiej częstotliwości i wykrywania oszustw.

Inteligencja decyzji

Każdego dnia, każda organizacja podejmuje wiele decyzji biznesowych. Trend związany z inteligencją decyzji to forma praktycznego podejścia do usprawnienia metody i sposobu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, poprzez modelowanie procesów decyzyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesu uczenia się. Bazując na wcześniejszych procesach i podjętych decyzjach, inteligencja decyzyjna wspiera ludzi w podejmowaniu decyzji. Automatyzacja procesu decyzyjnego przebiega w oparciu o przeprowadzanie symulacji, analizę danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hiperautomatyzacja

Trend, który od paru lat pojawia się w zestawieniach Gartnera. Polega na kompleksowym użyciu oprzyrządowania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz Business Intelligence, która ma na celu przeprowadzenie cyfrową transformację przedsiębiorstwa. Hiperautomatyzacja umożliwia skalowalność, obsługę zdalną oraz zmianę samego modelu biznesowego.

Projektowanie rozwiązań Al

Ta moda również nie pojawia się po raz pierwszy w zestawieniach. Zwłaszcza w ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyśpieszył: czynności, wykonywanych przez programy w zastępstwie za ludzi jest teraz całe mnóstwo. Problem jednak stanowi odpowiednie ich zaprojektowanie, utrzymanie oraz zarządzanie, tak aby zapewniły najlepszą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto rozważyć pojawiające się na rynku rozwiązania “pod klucz”.

2 Komentarze

  1. No i dobrze – w ten sposób dane pozostają bezpieczne i dostępne. Powinno to zmusić informatyków do tworzenia nowych rozwiązań umożliwiających jeszcze łatwiejsze korzystanie ze zdalnych baz.

  2. Mam wrażenie, że nieprędko jeszcze będzie można całkowicie zaufać chmurze, ale jeden rok dla informatyki oznacza tyle, co dwadzieścia lat w innej dziedzinie. Dlatego bądźmy dobrej myśli ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*