Chmury danych – czy to rozwiązanie ma przyszłość?

Chmury wypierają bazy

Można uznać, że korzystanie z chmur danych jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż poleganie na tradycyjnych bazach. Najprawdopodobniej za jakiś czas tradycyjne bazy i centra danych całkowicie znikną i zostaną zastąpione przez chmury lub ich nowsze wersje. Najważniejszą kwestią odróżniającą bazy czy centra od „chmur” jest ich lokalizacja. Baza znajduje się w konkretnej lokalizacji wewnętrznej, należy do jakiejś firmy i jest przez nią administrowana, natomiast chmura znajduje się w lokalizacji zewnętrznej – jest to o wiele bardziej opłacalna opcja. Utrzymanie własnej bazy okazuje się drogie i trudne z uwagi na coraz większe potrzeby odnośnie miejsca na dane. Większość nowoczesnych firm już w tej chwili rezygnuje z utrzymywania serwerów z dyskami o ogromnej pojemności, które dużo kosztują, wymagają regularnych konserwacji i robienia kopii zapasowych – przy czym zostaje świadomość, że jedna awaria i wszystko może zostać utracone. Z drugiej strony, cały czas powstają przedsiębiorstwa oferujące rozwiązania zdalne. W ich przypadku ma się gwarancję najwyższego bezpieczeństwa, jak również łatwego, niedrogiego i całodobowego dostępu do wszystkich danych.

Dlaczego akurat chmura?

Do niedawna lepiej opłacało się mieć bazę u siebie – aczkolwiek droga, była cały czas dostępna, a internet zawodził lub prędkość pobierania danych nie była zadowalająca. Obecnie sieć jest mniej zawodna, nie trzeba już korzystać z ciągłego wsparcia informatyków, żeby wszystko działało zgodnie z założeniami. Baza zorganizowana w chmurze ma też ogromną zaletę związaną z dostępem do niej z dowolnego komputera i dowolnego miejsca na świecie – zależy to wyłącznie od posiadanych uprawnień. Takie bazy są więc świetnym rozwiązaniem dla mobilnych przedsiębiorców, którzy ciągle podróżują po świecie.

Nowe technologie

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

Generatywna Al

W tym roku Gartner rozszerzył pojęcie sztucznej inteligencji o generatywną sztuczną inteligencję. Jest to jedna z gałęzi Al, bazująca na dostępnych już danych, modyfikując je i tworząc nowe filmy, obrazy oraz pliki audio. Model ten ma ogromne możliwości oraz potencjał, dzięki którym może być użyty w wielu dziedzinach, rozpoczynając od medycyny, a kończąc na tworzeniu produktów, przyspieszając cały proces od projektowania do produkcji. Jednym z rezultatów użycia tego rodzaju sztucznej inteligencji jest AMAZON DeepComposer, który pozwala tworzyć piękne melodie nawet ludziom nie mającym pojęcia o muzyce.

Świat technologii nieustannie się zmienia, stawiając nowe wyzwania przed przedsiębiorcami. Chcąc sprostać oczekiwaniom powinni zintegrować narzędzia oraz systemy informatyczne, ponieważ dzięki takim działaniom przedsiębiorstwa mają szansę na osiągnięcie największych sukcesów. Transformacja cyfrowa już od dawna była nieunikniona, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces, zmuszając nas do przejścia na nowy model pracy, więc warto pilnować poziomu automatyzacji, żeby nie zostać w tyle.

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

2 Komentarze

  1. No i dobrze – w ten sposób dane pozostają bezpieczne i dostępne. Powinno to zmusić informatyków do tworzenia nowych rozwiązań umożliwiających jeszcze łatwiejsze korzystanie ze zdalnych baz.

  2. Mam wrażenie, że nieprędko jeszcze będzie można całkowicie zaufać chmurze, ale jeden rok dla informatyki oznacza tyle, co dwadzieścia lat w innej dziedzinie. Dlatego bądźmy dobrej myśli ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*