Czym jest funkcja HDR?

Planujesz zakup kamery samochodowej? Bez względu na to, czy będzie to twój pierwszy wideorejestrator, czy któryś z kolei, poszukując informacji o funkcjach tych urządzeń, prędzej czy później natrafisz na parametr HDR. Co to oznacza? Czy warto interesować się kamerami z takim dodatkiem? Po co producenci zaopatrują swoje urządzenia w tę funkcję i jakie korzyści możesz odnieść wybierając wideorejestrator z HDR?

Co to jest HDR?

HDR to skrót od High Dynamic Range (ang. szeroki zakres dynamiki). Być może pojęcie to kojarzy Ci się z telewizorami, ponieważ często pojawia się jako jeden z ich parametrów. Warto jednak wiedzieć, że HDR dotyczy niemal wszystkich urządzeń, które nagrywają lub odtwarzają obraz. W przypadku wideorejestratorów pojęcie to ma kluczowe znaczenie. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dodatkowo, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to, że kolory są żywsze, a detale bardziej wyraźne i widoczne.

Przydatność HDR w kamerze samochodowej

Używając w samochodzie wideorejestratora, zależy na tym, aby otrzymane nagrania były jak najlepszej jakości, wyraźne i czytelne. Warunki oświetleniowe, w jakich pracują te urządzenia są jednak o wiele trudniejsze, niż te, w jakich używamy np. kamer w naszych smartfonach. Wideorejestrator pracuje zarówno w dzień, gdy świeci mocne słońce, jak i w nocy, gdy reflektory innych samochodów świecą wprost w obiektyw.

HDR znacznie poprawia jakość nagrywanego obrazu. Jest to widoczne szczególnie w nocy oraz w przypadku kolizji, wypadków czy stłuczek. Kamera z funkcją HDR może bardzo dokładnie i wyraźnie uchwycić wszelkie szczegóły, jak np. numery rejestracyjne samochodów, a te, jak wiadomo, są niezbędne do identyfikacji sprawcy zdarzenia drogowego.

Przykładowe kamery z funkcją HDR

Jeszcze do niedawna HDR było rozwiązaniem, w które wyposażano przede wszystkim wideorejestratory z wyższej półki cenowej. Funkcja ta do prawidłowego działania potrzebuje bowiem wysokiej klasy procesora, dużą ilość pamięci operacyjnej oraz dobry przetwornik obrazu. Na szczęście obecnie na rynku są dostępne kamery z HDR, z które zapłacimy mniej. Przykładem takiego urządzenia jest przede wszystkim Mio MiVue C545. To pierwszy rejestrator z HDR w tak korzystnej cenie! Dodatkowo model ten posiada rzeczywisty kąt widzenia 140O, obiektyw F1.8, czujnik przeciążeń G-Sensor oraz pasywny tryb parkingowy oraz nagrywa z prędkością 60 kl./s. To wszystko w cenie 399 zł!

Kolejną kamerą wyposażoną w HDR jest Mio MiVue C580. Oprócz tego urządzenie to jest wyposażone w sensor optyczny Sony STARVIS CMOS, który zapewnia doskonałą jakość nagrań o wysokim kontraście. MiVue C580 posiada wbudowany GPS, dzięki  czemu wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach – jest to możliwe dzięki opatentowanej funkcji Mio Smart Alert. Dodatkowo, dzięki wbudowanego trybowi parkingowemu podtrzymywanemu w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię, wideorejestrator automatycznie rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko wykryje drgania lub ruch podczas postoju. Ten rejestrator jest dostępny w cenie 549 zł.

Wideorejestrator bez funkcji HDR                              Mio MiVue 848 z funkcją HDR

Funkcję HDR posiada także Mio MiVue 848. Model ten posiada duży i czytelny wyświetlacz o przekątnej 2,7″. Wyposażony jest w wysokiej jakości sensor optyczny STARVIS CMOS. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, który na bieżąco weryfikuje położenie auta, kamera przy pomocy alertu dźwiękowego i świetlnego poinformuje kierowcę o odcinkowym pomiarze prędkości. Dodatkowo, za pomocą smartfona, można pobierać i aktualizować oprogramowanie i dane fotoradarów bez konieczności wyjmowania karty pamięci. Mio MiVue 848 można kupić w cenie 799 zł.

A jeśli zależy ci na kamerze, która nagra obraz w rozdzielczość 4K UHD, warto zainteresować się modelem Mio MiVue 886. Oprócz aktywnego HDR wideorejestrator ten posiada sensor 1/1.8,  rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160O, 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dla doskonałej jakości nagrań nocnych. Ta kamera to prawdziwy majstersztyk wśród wideorejestratorów z funkcją HDR! Jej cena to 1099 zł.

Jeśli uznasz, że funkcja HDR jest pomocna oraz zechcesz kupić jeden z wymienionych wideorejestratorów, teraz masz szansę otrzymać za nie zwrot gotówki! Od 1 listopada do 15 stycznia 2023 roku trwa promocja Mio Cashback. Objętych jest nią aż 20 modeli, za które możesz otrzymać nawet 350 zł zwrotu! Wejdź na www.miocashback.pl/cashback i poznaj szczegóły.

Nowe technologie

Inteligencja decyzji

Każdego dnia, każda organizacja podejmuje wiele decyzji biznesowych. Trend związany z inteligencją decyzji to forma praktycznego podejścia do usprawnienia metody i sposobu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, poprzez modelowanie procesów decyzyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesu uczenia się. Bazując na wcześniejszych procesach i podjętych decyzjach, inteligencja decyzyjna wspiera ludzi w podejmowaniu decyzji. Automatyzacja procesu decyzyjnego przebiega w oparciu o przeprowadzanie symulacji, analizę danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hiperautomatyzacja

Trend, który od paru lat pojawia się w zestawieniach Gartnera. Polega na kompleksowym użyciu oprzyrządowania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz Business Intelligence, która ma na celu przeprowadzenie cyfrową transformację przedsiębiorstwa. Hiperautomatyzacja umożliwia skalowalność, obsługę zdalną oraz zmianę samego modelu biznesowego.

Projektowanie rozwiązań Al

Ta moda również nie pojawia się po raz pierwszy w zestawieniach. Zwłaszcza w ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyśpieszył: czynności, wykonywanych przez programy w zastępstwie za ludzi jest teraz całe mnóstwo. Problem jednak stanowi odpowiednie ich zaprojektowanie, utrzymanie oraz zarządzanie, tak aby zapewniły najlepszą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto rozważyć pojawiające się na rynku rozwiązania “pod klucz”.

Sprawiedliwość społeczna w fabrykach przyszłości

Coraz więcej firm decyduje się na podejmowanie działań związanych z walką przeciw uprzedzeniom, wykluczeniu społecznemu i nierównemu traktowaniu. Niezbędny jest w tym obiektywizm i wiarygodność w podejmowaniu działań, a także spójność i odpowiednie zaangażowanie. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsze systemy i technologie nie będą w pełni użyteczne, jeśli ich działanie nie będzie wspierane czy monitorowane przez człowieka.

W związku z tym firmy produkcyjne powinny dbać o to, żeby pracownik czuł się potrzebny i traktowany z należytym szacunkiem. Powinien zauważać, że jego praca jest istotna, a współpracująca z nim maszyna – jest dla niego wsparciem, a nie zagrożeniem, które może wyeliminować go z miejsca pracy. Ważne jest więc nie tylko zachowanie pozytywnych relacji między ludźmi, ale także zrozumienie roli stosowanych technologii.

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*