Czym jest funkcja HDR?

Planujesz zakup kamery samochodowej? Bez względu na to, czy będzie to twój pierwszy wideorejestrator, czy któryś z kolei, poszukując informacji o funkcjach tych urządzeń, prędzej czy później natrafisz na parametr HDR. Co to oznacza? Czy warto interesować się kamerami z takim dodatkiem? Po co producenci zaopatrują swoje urządzenia w tę funkcję i jakie korzyści możesz odnieść wybierając wideorejestrator z HDR?

Co to jest HDR?

HDR to skrót od High Dynamic Range (ang. szeroki zakres dynamiki). Być może pojęcie to kojarzy Ci się z telewizorami, ponieważ często pojawia się jako jeden z ich parametrów. Warto jednak wiedzieć, że HDR dotyczy niemal wszystkich urządzeń, które nagrywają lub odtwarzają obraz. W przypadku wideorejestratorów pojęcie to ma kluczowe znaczenie. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dodatkowo, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to, że kolory są żywsze, a detale bardziej wyraźne i widoczne.

Przydatność HDR w kamerze samochodowej

Używając w samochodzie wideorejestratora, zależy na tym, aby otrzymane nagrania były jak najlepszej jakości, wyraźne i czytelne. Warunki oświetleniowe, w jakich pracują te urządzenia są jednak o wiele trudniejsze, niż te, w jakich używamy np. kamer w naszych smartfonach. Wideorejestrator pracuje zarówno w dzień, gdy świeci mocne słońce, jak i w nocy, gdy reflektory innych samochodów świecą wprost w obiektyw.

HDR znacznie poprawia jakość nagrywanego obrazu. Jest to widoczne szczególnie w nocy oraz w przypadku kolizji, wypadków czy stłuczek. Kamera z funkcją HDR może bardzo dokładnie i wyraźnie uchwycić wszelkie szczegóły, jak np. numery rejestracyjne samochodów, a te, jak wiadomo, są niezbędne do identyfikacji sprawcy zdarzenia drogowego.

Przykładowe kamery z funkcją HDR

Jeszcze do niedawna HDR było rozwiązaniem, w które wyposażano przede wszystkim wideorejestratory z wyższej półki cenowej. Funkcja ta do prawidłowego działania potrzebuje bowiem wysokiej klasy procesora, dużą ilość pamięci operacyjnej oraz dobry przetwornik obrazu. Na szczęście obecnie na rynku są dostępne kamery z HDR, z które zapłacimy mniej. Przykładem takiego urządzenia jest przede wszystkim Mio MiVue C545. To pierwszy rejestrator z HDR w tak korzystnej cenie! Dodatkowo model ten posiada rzeczywisty kąt widzenia 140O, obiektyw F1.8, czujnik przeciążeń G-Sensor oraz pasywny tryb parkingowy oraz nagrywa z prędkością 60 kl./s. To wszystko w cenie 399 zł!

Kolejną kamerą wyposażoną w HDR jest Mio MiVue C580. Oprócz tego urządzenie to jest wyposażone w sensor optyczny Sony STARVIS CMOS, który zapewnia doskonałą jakość nagrań o wysokim kontraście. MiVue C580 posiada wbudowany GPS, dzięki  czemu wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach – jest to możliwe dzięki opatentowanej funkcji Mio Smart Alert. Dodatkowo, dzięki wbudowanego trybowi parkingowemu podtrzymywanemu w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię, wideorejestrator automatycznie rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko wykryje drgania lub ruch podczas postoju. Ten rejestrator jest dostępny w cenie 549 zł.

Wideorejestrator bez funkcji HDR                              Mio MiVue 848 z funkcją HDR

Funkcję HDR posiada także Mio MiVue 848. Model ten posiada duży i czytelny wyświetlacz o przekątnej 2,7″. Wyposażony jest w wysokiej jakości sensor optyczny STARVIS CMOS. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS, który na bieżąco weryfikuje położenie auta, kamera przy pomocy alertu dźwiękowego i świetlnego poinformuje kierowcę o odcinkowym pomiarze prędkości. Dodatkowo, za pomocą smartfona, można pobierać i aktualizować oprogramowanie i dane fotoradarów bez konieczności wyjmowania karty pamięci. Mio MiVue 848 można kupić w cenie 799 zł.

A jeśli zależy ci na kamerze, która nagra obraz w rozdzielczość 4K UHD, warto zainteresować się modelem Mio MiVue 886. Oprócz aktywnego HDR wideorejestrator ten posiada sensor 1/1.8,  rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160O, 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dla doskonałej jakości nagrań nocnych. Ta kamera to prawdziwy majstersztyk wśród wideorejestratorów z funkcją HDR! Jej cena to 1099 zł.

Jeśli uznasz, że funkcja HDR jest pomocna oraz zechcesz kupić jeden z wymienionych wideorejestratorów, teraz masz szansę otrzymać za nie zwrot gotówki! Od 1 listopada do 15 stycznia 2023 roku trwa promocja Mio Cashback. Objętych jest nią aż 20 modeli, za które możesz otrzymać nawet 350 zł zwrotu! Wejdź na www.miocashback.pl/cashback i poznaj szczegóły.

Nowe technologie

Data Fabric

Dane stanowią nieodłączny element w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Ogromna ilość przetwarzanych danych powoduje konieczność szybkiego i usystematyzowanego dostępu do źródeł ich występowania.

Nowe metody tworzenia sieci typu Data Fabric rozwijają się w oparciu o międzyplatformowy dostęp do zintegrowanych źródeł danych, gdzie użytkownicy mają możliwość do udostępniania i zarządzania potrzebnymi danych w wielu procesach biznesowych.

Nakład pracy związany z przetwarzaniem i analizą danych ulega znacznemu zmniejszeniu, za sprawą procesów uczenia się i przyszłych rekomendacji, wykorzystując w tym celu zmieniające się dane.

Uprzemysłowienie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Odgrywa także ogromną rolę w przemyśle, gdzie z powodzeniem może usprawnić codziennie wykonywane czynności. Dlatego też coraz więcej fabryk decyduje się na implementację rozwiązań opartych o systemy wspierane przez sztuczną inteligencję.

AI pozwala m.in. prognozować i analizować pojawiające się sytuacje wewnątrz firmy produkcyjnej. Z jej pomocą możemy przewidzieć zmiany w działaniu maszyn, zapobiegać awariom czy usprawniać niektóre działania na podstawie rekomendacji sztucznej inteligencji. Co więcej, często to właśnie ona może podejmować samodzielne decyzje, bez konieczności angażowania pracowników.

Przekształcenia w łańcuchach dostaw

Trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymusiła konieczność wprowadzenia zmian na wszystkich etapach funkcjonowania firmy produkcyjnej. Wiele usprawnień jest związanych z szybkim i bezproblemowym transportowaniem materiałów czy produktów gotowych. W badaniu oceny zmian wywołanych koronawirusem aż 97% respondentów potwierdziło bowiem, że miał on niesamowicie duży wpływ właśnie na łańcuchy dostaw.

Co można zrobić, aby usprawnić transport i ułatwić tym samym funkcjonowanie fabryk przyszłości? Rozwiązaniem ponownie okazuje się wdrażanie nowych technologii. Dzięki zastosowaniu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, logistyka staje się prostsza i szybsza. Poprzez powstawanie inteligentnych magazynów czy automatyzowanie niektórych przejazdów, pojawiające się problemy mogą zostać szybko wyeliminowane.

Posłuchaj nowego podcastu technologicznego

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*