LSSE na międzynarodowym kongresie astronautycznym w Paryżu, najważniejszym wydarzeniu sektora kosmicznego

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została współwystawcą jednego z najważniejszych wydarzeń w sektorze kosmicznym, czyli Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). Reprezentacja LSSE, u boku Polskiej Agencji Kosmicznej oraz innych podmiotów z branży, do czwartku będzie przedstawiała ofertę dla sektora kosmicznego.

To już 73. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Z tej okazji, organizatorzy zaplanowali bogaty program targów, w których udział weźmie około 250 wystawców z całego świata. Podczas kongresu odbędzie się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów, seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Polska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy zaprosiła do udziału w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym przedstawicieli województw jako współwystawców. Region Dolnego Śląska reprezentuje m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która wspiera, promuje i przyciąga inwestorów z sektora kosmicznego.

Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia dla branży kosmicznej. Skorzysta z niego na przykład spółka SatRev – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje – Od 25 lat wspieramy firmy w ich rozwoju. Do dziś zaufało nam 77 inwestorów z wielu zakątków świata, realizując projekty warte ponad 2,6 mld euro. Dzięki inwestycjom, zlokalizowanym na 1,4 tys. ha, zatrudnienie znalazło blisko 20 tys. osób.

Przypomnijmy – oprócz współpracy z SatRev – LSSE, która w tym roku świętuje swoje 25-lecie, powołała do życia Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Współpracę w pierwszej fazie przedsięwzięcia zadeklarowały czołowe firmy z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA.

Nasza wspólna praca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał technologiczny, naukowy i edukacyjny przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych, stąd pomysł na klaster ale nie jedyny. Wiemy, że sektor kosmiczny potrzebuje dobrego miejsca do rozwoju, dlatego przygotowaliśmy również dedykowany program budowy hal badawczych i produkcyjnych, które będziemy udostępniać w modelu subskrypcyjnym – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Hasłem przewodnim polskiego stoiska jest rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. LSSE, obok czołowych firm i instytucji związanych lub wspierających branżę kosmiczną, prezentuje swoją ofertę na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (hala 7.2, stoisko nr B29).

Nowe technologie

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Posłuchaj nowego podcastu technologicznego

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*