LSSE na międzynarodowym kongresie astronautycznym w Paryżu, najważniejszym wydarzeniu sektora kosmicznego

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została współwystawcą jednego z najważniejszych wydarzeń w sektorze kosmicznym, czyli Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). Reprezentacja LSSE, u boku Polskiej Agencji Kosmicznej oraz innych podmiotów z branży, do czwartku będzie przedstawiała ofertę dla sektora kosmicznego.

To już 73. edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Z tej okazji, organizatorzy zaplanowali bogaty program targów, w których udział weźmie około 250 wystawców z całego świata. Podczas kongresu odbędzie się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów, seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Polska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy zaprosiła do udziału w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym przedstawicieli województw jako współwystawców. Region Dolnego Śląska reprezentuje m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która wspiera, promuje i przyciąga inwestorów z sektora kosmicznego.

Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia dla branży kosmicznej. Skorzysta z niego na przykład spółka SatRev – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje – Od 25 lat wspieramy firmy w ich rozwoju. Do dziś zaufało nam 77 inwestorów z wielu zakątków świata, realizując projekty warte ponad 2,6 mld euro. Dzięki inwestycjom, zlokalizowanym na 1,4 tys. ha, zatrudnienie znalazło blisko 20 tys. osób.

Przypomnijmy – oprócz współpracy z SatRev – LSSE, która w tym roku świętuje swoje 25-lecie, powołała do życia Klaster Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Współpracę w pierwszej fazie przedsięwzięcia zadeklarowały czołowe firmy z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA.

Nasza wspólna praca ma za zadanie zwiększyć oraz połączyć potencjał technologiczny, naukowy i edukacyjny przedsiębiorców z branży technologii kosmicznych, stąd pomysł na klaster ale nie jedyny. Wiemy, że sektor kosmiczny potrzebuje dobrego miejsca do rozwoju, dlatego przygotowaliśmy również dedykowany program budowy hal badawczych i produkcyjnych, które będziemy udostępniać w modelu subskrypcyjnym – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Hasłem przewodnim polskiego stoiska jest rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. LSSE, obok czołowych firm i instytucji związanych lub wspierających branżę kosmiczną, prezentuje swoją ofertę na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (hala 7.2, stoisko nr B29).

Nowe technologie

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Sprawiedliwość społeczna w fabrykach przyszłości

Coraz więcej firm decyduje się na podejmowanie działań związanych z walką przeciw uprzedzeniom, wykluczeniu społecznemu i nierównemu traktowaniu. Niezbędny jest w tym obiektywizm i wiarygodność w podejmowaniu działań, a także spójność i odpowiednie zaangażowanie. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsze systemy i technologie nie będą w pełni użyteczne, jeśli ich działanie nie będzie wspierane czy monitorowane przez człowieka.

W związku z tym firmy produkcyjne powinny dbać o to, żeby pracownik czuł się potrzebny i traktowany z należytym szacunkiem. Powinien zauważać, że jego praca jest istotna, a współpracująca z nim maszyna – jest dla niego wsparciem, a nie zagrożeniem, które może wyeliminować go z miejsca pracy. Ważne jest więc nie tylko zachowanie pozytywnych relacji między ludźmi, ale także zrozumienie roli stosowanych technologii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*