Rozpoznawanie przestępców… przez okulary

Nowa technologia ukryta w okularach

Obecnie nie jest łatwo szybko i sprawnie wykryć osobę o złych zamiarach, zwłaszcza jeśli dobrze się kamufluje. Na szczęście powstają rozwiązania technologiczne, które ułatwiają policji i detektywom zweryfikowanie tożsamości ewentualnego przestępcy. Pomysł na taką metodę łapania nieuczciwych obywateli pojawił się w stolicy wszelkich technologii – w Chinach. Metoda jest bardzo prosta, mianowicie policjanci noszą okulary o ciemnych szkłach, w których ukryte zostały minikamery. Obraz pozyskany przez nie trafia następnie do centralnego komputera, gdzie jest porównywany z adekwatnymi rekordami w bazie danych. W ten sposób można rozpoznać każdego, kto kiedykolwiek „podpadł” i znajduje się w rejestrze, ale nie tylko – w zależności od rozbudowania bazy mogą tam znaleźć się wszyscy obywatele, nie tylko ci, którzy mają coś na sumieniu.

Łatwa weryfikacja

Jeśli tego typu gadżet byłby stałym wyposażeniem policji, szanse przestępców na wymknięcie się organom ścigania znacznie by zmalały. Oczywiście dużo zależy od tego, jak bardzo rozwinięta będzie baza danych – na szczęście postępujący rozwój technologiczny sprzyja rozbudowie tego typu inicjatyw. Na początek w bazach pojawiają się tylko profile osób poszukiwanych czy w inny sposób zarejestrowanych przez policję, ale w miarę konieczności ilość rekordów może być zwiększana do dowolnych rozmiarów. Pozostaje tylko czekać, aż technologia z Chin dotrze również do Europy, a następnie zostanie zaimplementowana w okularach noszonych przez wszystkich policjantów tak, jak mundur i inne elementy wyposażenia.

Nowe technologie

Data Fabric

Dane stanowią nieodłączny element w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Ogromna ilość przetwarzanych danych powoduje konieczność szybkiego i usystematyzowanego dostępu do źródeł ich występowania.

Nowe metody tworzenia sieci typu Data Fabric rozwijają się w oparciu o międzyplatformowy dostęp do zintegrowanych źródeł danych, gdzie użytkownicy mają możliwość do udostępniania i zarządzania potrzebnymi danych w wielu procesach biznesowych.

Nakład pracy związany z przetwarzaniem i analizą danych ulega znacznemu zmniejszeniu, za sprawą procesów uczenia się i przyszłych rekomendacji, wykorzystując w tym celu zmieniające się dane.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

2 Komentarze

  1. Myślę, że warto dać tej technologii szansę. W wielu miastach nie istnieje żadna skuteczna metoda walki z przestępczością, a ta wydaje się obiecująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*