Technologia gastronomiczna

W przypadku dużych restauracji czy barów szybkiej obsługi oprogramowanie gastronomiczne stworzone dla potrzeb konkretnych odbiorców ułatwia prowadzenie działalność oraz rozliczanie pracy pracowników.

1. Ekologiczna kuchnia regionalna i sezonowa

Coraz częściej restauracje rozszerzają swoje menu o potrawy charakterystyczne dla danego regionu. To doskonały sposób, aby wykorzystać świeże, sezonowe składniki i zaskoczyć gości nietypowym sposobem podania tradycyjnych dań. Zdobywający coraz większą popularność trend ekologiczny, będzie miał znaczący wpływ na rozwój polskiej gastronomii – żywność od małych lokalnych dostawców przyczyni się do wzrostu różnorodności w kartach dań oferowanych przez restauracje.

2. Foodtrucki

Kuchnia mobilna, mimo, iż pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno, już stanowi bardzo mocny trend. Zloty foodtrucków oraz tworzące się coraz częściej w większych miastach ogródki i parki, w których możemy spróbować dań z restauracji na kółkach, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na to, że konkurencja rośnie, wraz z upływem czasu możemy liczyć na coraz ciekawsze propozycje menu i potrawy z najdalszych zakątków świata.

3. Nowe smaki

Jak przyciągnąć gości do restauracji? Po pierwsze: zaciekawić! Podejście do jedzenia poza domem w ostatnich czasach dynamicznie się zmienia – ludzie coraz chętniej próbują nowych, nieznanych im dotąd smaków. Jeśli do ciekawego menu dodamy tzw. „otwartą kuchnię”, aby goście mogli podglądać proces tworzenia posiłków i widzieć, jaki sprzęt gastronomiczny jest do tego celu wykorzystywany – z pewnością zainteresujemy szerokie grono klientów.

4. Neurogastronomia

Nie od dziś wiadomo, że na smak potraw ma wpływ otoczenie, sposób podania czy nasz nastrój. Ale czy wiedzieliście, że deser podany na białym talerzu wydaje się słodszy? Również w zależności od tego jakie oświetlenie panuje w lokalu i jakie zapachy się w nim unoszą, nasza percepcja potraw będzie inna. Warto zatem zagłębić się w tematykę neurogastronomii i zadbać o odpowiednie akcesoria i wyposażenie kuchni.

5. Menu dla dzieci

Wbrew pozorom, menu dla najmłodszych nie powinno składać się jedynie z odpowiednio zmniejszonych porcji dań dla dorosłych. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem propozycji ulubionych dziecięcych potraw – zupy pomidorowej, naleśników czy polędwiczek z kurczaka. Goście z pewnością docenią osobną kartę dań dla ich pociech.

Obserwacja zmieniających się trendów i wprowadzanie do lokalu nowinek, może pozytywnie wpłynąć na rozwój lokalu i przyciągnąć nowych klientów. Należy jednak pamiętać, aby nie podążać „ślepo” za pojawiającymi się trendami, a wybierać tylko takie, które będą zgodne z koncepcją i filozofią naszej restauracji.

Technologia gastronomiczna

Sporządzenie projektu technologii zaplecza gastronomicznego jest pierwszą i najważniejszą sprawą, którą należy zająć się bezpośrednio po znalezieniu lokalu, przed rozpoczęciem prac remontowych i adaptacyjnych, które będą od tego projektu ściśle zależne. Koncepcja układu, funkcjonalności i technicznego wyposażenia pomieszczeń jest fundamentem w tej gałęzi biznesu, dlatego nie warto zajmować się tym aspektem samodzielnie. O ile nie mamy odpowiednich uprawnień i doświadczeń, zdajmy się na pomoc technologa, fachowca świadczącego usługi w tym zakresie.

Projekt wykonywany jest indywidualnie dla każdego klienta, a jego ostateczny kształt warunkuje szereg zmiennych – powierzchnia lokalu i jego planowany charakter, a także obowiązujące prawo w zakresie norm sanitarnych, BHP i systemu HACCP. Proces sporządzania projektu powinien przebiegać przy ścisłej współpracy właściciela lokalu z projektantem. Dzięki temu technolog uzyskuje bezpośrednio wiedzę o przyszłym sposobie funkcjonowania zaplecza, co pozwala mu zaproponować optymalne rozwiązania, zarówno w zakresie potrzebnego wyposażenia, jak i przestrzennego rozplanowania jego usytuowania. Projekt dzieli się na dwie części – opisową i rysunkową.

Pierwsza część przedstawia założenia technologiczne: wykaz komponentów wyposażenia, zalecenia architektoniczno-budowlane, a także w zakresie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej. W drugiej części znajdują się natomiast plan układu pomieszczeń wraz z wyeksponowaniem właściwego procesu produkcyjnego (od surowców po gotowe produkty) oraz rysunki techniczne odnoszące się do wymienionych wyżej wytycznych architektoniczno-budowlanych oraz związanych z poszczególnymi instalacjami, w tym zaznaczenie miejsc ich przyłączy (uzależnionych od ustawienia sprzętów i urządzeń).

Projekt technologii zaplecza gastronomicznego jest podstawą do otrzymania niezbędnego zezwolenia na działalność od Inspekcji Sanitarnej. By takie zezwolenie otrzymać, należy uprzednio zadbać o uzyskanie zatwierdzenia projektu przez rzeczoznawców w zakresie norm przeciwpożarowych, sanitarnych oraz BHP.

Nowe technologie

Przekształcenia w łańcuchach dostaw

Trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymusiła konieczność wprowadzenia zmian na wszystkich etapach funkcjonowania firmy produkcyjnej. Wiele usprawnień jest związanych z szybkim i bezproblemowym transportowaniem materiałów czy produktów gotowych. W badaniu oceny zmian wywołanych koronawirusem aż 97% respondentów potwierdziło bowiem, że miał on niesamowicie duży wpływ właśnie na łańcuchy dostaw.

Co można zrobić, aby usprawnić transport i ułatwić tym samym funkcjonowanie fabryk przyszłości? Rozwiązaniem ponownie okazuje się wdrażanie nowych technologii. Dzięki zastosowaniu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, logistyka staje się prostsza i szybsza. Poprzez powstawanie inteligentnych magazynów czy automatyzowanie niektórych przejazdów, pojawiające się problemy mogą zostać szybko wyeliminowane.

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Wynajmij agregat

Oferujemy w pełni wyciszone agregaty prądotwórcze wraz z wykwalifikowaną obsługą techniczną, która na bieżąco monitoruje i reaguje na sytuacje.  https://www.power-factory.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*