Trwają prace nad e-skórą

Przyszłość już jest – dzięki naukowcom z USA powstaje e-skóra

Dzięki ciągłym pracom naukowców na całym świecie powstają coraz lepsze i nowocześniejsze osiągnięcia medyczne. Ostatnio w University of Colorado Boulder opracowano innowacyjny projekt e-skóry – elektronicznej skóry, która może zastąpić prawdziwą w razie potrzeby. To coś w rodzaju protezy, czyli obok protez rąk, nóg, palców itd. będzie można również zainwestować w protezę skóry. Nie będzie to byle jakie rozwiązanie. Gotowy produkt ma posiadać większość funkcji, jakie pełni prawdziwa skóra, czyli np. możliwość odczuwania bodźców zewnętrznych, regeneracja mikrouszkodzeń, wykrywanie kolizji z różnymi obiektami. Obecnie e-skóra znajduje się jeszcze w fazie testów, więc musi minąć trochę czasu, aż stanie się powszechnie dostępna i doskonała technologicznie, ale warto być dobrej myśli.

Dodatkowe możliwości

Elektroniczna skóra ma w zamierzeniu być doskonalsza od prawdziwej – będzie tak samo funkcjonalna, ale doposażona w elementy elektroniczne. Dzięki temu zapewni o wiele większą wytrzymałość oraz czułość. Łatwiejsze stanie się unikanie zagrożeń, jak również reagowanie na nawet delikatny dotyk. E-skóra będzie stosowana u osób, które w związku z różnymi wypadkami czy urazami straciły częściowo lub całkowicie własną. Umieszczenie protezy w miejscu pozbawionym skóry może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż wykonanie przeszczepu poprzez wycięcie i przeniesienie fragmentu naskórka z innej części ciała. Skóra taka ma się samodzielnie regenerować dzięki dostępowi do niektórych związków chemicznych lub częściowo ulegać recyclingowi.

Nowe technologie

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Posłuchaj nowego podcastu technologicznego

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

2 Komentarze

  1. Jestem ciekaw, czy taka skóra zaoferuje coś więcej od zwykłej. Być może jakieś wszczepy pozwalające np. na liczenie kalorii czy tempa biegu dla sportowców. Ech marzenia ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*