Trwają prace nad e-skórą

Przyszłość już jest – dzięki naukowcom z USA powstaje e-skóra

Dzięki ciągłym pracom naukowców na całym świecie powstają coraz lepsze i nowocześniejsze osiągnięcia medyczne. Ostatnio w University of Colorado Boulder opracowano innowacyjny projekt e-skóry – elektronicznej skóry, która może zastąpić prawdziwą w razie potrzeby. To coś w rodzaju protezy, czyli obok protez rąk, nóg, palców itd. będzie można również zainwestować w protezę skóry. Nie będzie to byle jakie rozwiązanie. Gotowy produkt ma posiadać większość funkcji, jakie pełni prawdziwa skóra, czyli np. możliwość odczuwania bodźców zewnętrznych, regeneracja mikrouszkodzeń, wykrywanie kolizji z różnymi obiektami. Obecnie e-skóra znajduje się jeszcze w fazie testów, więc musi minąć trochę czasu, aż stanie się powszechnie dostępna i doskonała technologicznie, ale warto być dobrej myśli.

Dodatkowe możliwości

Elektroniczna skóra ma w zamierzeniu być doskonalsza od prawdziwej – będzie tak samo funkcjonalna, ale doposażona w elementy elektroniczne. Dzięki temu zapewni o wiele większą wytrzymałość oraz czułość. Łatwiejsze stanie się unikanie zagrożeń, jak również reagowanie na nawet delikatny dotyk. E-skóra będzie stosowana u osób, które w związku z różnymi wypadkami czy urazami straciły częściowo lub całkowicie własną. Umieszczenie protezy w miejscu pozbawionym skóry może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż wykonanie przeszczepu poprzez wycięcie i przeniesienie fragmentu naskórka z innej części ciała. Skóra taka ma się samodzielnie regenerować dzięki dostępowi do niektórych związków chemicznych lub częściowo ulegać recyclingowi.

Nowe technologie

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Generatywna Al

W tym roku Gartner rozszerzył pojęcie sztucznej inteligencji o generatywną sztuczną inteligencję. Jest to jedna z gałęzi Al, bazująca na dostępnych już danych, modyfikując je i tworząc nowe filmy, obrazy oraz pliki audio. Model ten ma ogromne możliwości oraz potencjał, dzięki którym może być użyty w wielu dziedzinach, rozpoczynając od medycyny, a kończąc na tworzeniu produktów, przyspieszając cały proces od projektowania do produkcji. Jednym z rezultatów użycia tego rodzaju sztucznej inteligencji jest AMAZON DeepComposer, który pozwala tworzyć piękne melodie nawet ludziom nie mającym pojęcia o muzyce.

Świat technologii nieustannie się zmienia, stawiając nowe wyzwania przed przedsiębiorcami. Chcąc sprostać oczekiwaniom powinni zintegrować narzędzia oraz systemy informatyczne, ponieważ dzięki takim działaniom przedsiębiorstwa mają szansę na osiągnięcie największych sukcesów. Transformacja cyfrowa już od dawna była nieunikniona, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces, zmuszając nas do przejścia na nowy model pracy, więc warto pilnować poziomu automatyzacji, żeby nie zostać w tyle.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się technologią wschodzącą, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo jak inne technologie. Wynika to po części z faktu, że zagrożenia są ciągle nowe.

Hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie zamierzają się poddawać w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na przełamanie nawet najsurowszych zabezpieczeń. Tak długo jak będziemy mieli hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie trendem w technologiach, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed atakami.

2 Komentarze

  1. Jestem ciekaw, czy taka skóra zaoferuje coś więcej od zwykłej. Być może jakieś wszczepy pozwalające np. na liczenie kalorii czy tempa biegu dla sportowców. Ech marzenia ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*