Trwają prace nad e-skórą

Przyszłość już jest – dzięki naukowcom z USA powstaje e-skóra

Dzięki ciągłym pracom naukowców na całym świecie powstają coraz lepsze i nowocześniejsze osiągnięcia medyczne. Ostatnio w University of Colorado Boulder opracowano innowacyjny projekt e-skóry – elektronicznej skóry, która może zastąpić prawdziwą w razie potrzeby. To coś w rodzaju protezy, czyli obok protez rąk, nóg, palców itd. będzie można również zainwestować w protezę skóry. Nie będzie to byle jakie rozwiązanie. Gotowy produkt ma posiadać większość funkcji, jakie pełni prawdziwa skóra, czyli np. możliwość odczuwania bodźców zewnętrznych, regeneracja mikrouszkodzeń, wykrywanie kolizji z różnymi obiektami. Obecnie e-skóra znajduje się jeszcze w fazie testów, więc musi minąć trochę czasu, aż stanie się powszechnie dostępna i doskonała technologicznie, ale warto być dobrej myśli.

Dodatkowe możliwości

Elektroniczna skóra ma w zamierzeniu być doskonalsza od prawdziwej – będzie tak samo funkcjonalna, ale doposażona w elementy elektroniczne. Dzięki temu zapewni o wiele większą wytrzymałość oraz czułość. Łatwiejsze stanie się unikanie zagrożeń, jak również reagowanie na nawet delikatny dotyk. E-skóra będzie stosowana u osób, które w związku z różnymi wypadkami czy urazami straciły częściowo lub całkowicie własną. Umieszczenie protezy w miejscu pozbawionym skóry może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż wykonanie przeszczepu poprzez wycięcie i przeniesienie fragmentu naskórka z innej części ciała. Skóra taka ma się samodzielnie regenerować dzięki dostępowi do niektórych związków chemicznych lub częściowo ulegać recyclingowi.

Nowe technologie

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

Uprzemysłowienie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia. Odgrywa także ogromną rolę w przemyśle, gdzie z powodzeniem może usprawnić codziennie wykonywane czynności. Dlatego też coraz więcej fabryk decyduje się na implementację rozwiązań opartych o systemy wspierane przez sztuczną inteligencję.

AI pozwala m.in. prognozować i analizować pojawiające się sytuacje wewnątrz firmy produkcyjnej. Z jej pomocą możemy przewidzieć zmiany w działaniu maszyn, zapobiegać awariom czy usprawniać niektóre działania na podstawie rekomendacji sztucznej inteligencji. Co więcej, często to właśnie ona może podejmować samodzielne decyzje, bez konieczności angażowania pracowników.

Sprawiedliwość społeczna w fabrykach przyszłości

Coraz więcej firm decyduje się na podejmowanie działań związanych z walką przeciw uprzedzeniom, wykluczeniu społecznemu i nierównemu traktowaniu. Niezbędny jest w tym obiektywizm i wiarygodność w podejmowaniu działań, a także spójność i odpowiednie zaangażowanie. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najlepsze systemy i technologie nie będą w pełni użyteczne, jeśli ich działanie nie będzie wspierane czy monitorowane przez człowieka.

W związku z tym firmy produkcyjne powinny dbać o to, żeby pracownik czuł się potrzebny i traktowany z należytym szacunkiem. Powinien zauważać, że jego praca jest istotna, a współpracująca z nim maszyna – jest dla niego wsparciem, a nie zagrożeniem, które może wyeliminować go z miejsca pracy. Ważne jest więc nie tylko zachowanie pozytywnych relacji między ludźmi, ale także zrozumienie roli stosowanych technologii.

2 Komentarze

  1. Jestem ciekaw, czy taka skóra zaoferuje coś więcej od zwykłej. Być może jakieś wszczepy pozwalające np. na liczenie kalorii czy tempa biegu dla sportowców. Ech marzenia ;p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*