Wybuchające baterie – na co uważać?

Bomba zegarowa ukryta w baterii do laptopa

Co jakiś czas można przeczytać, że znów miały miejsce tajemnicze wybuchy związane z błędnym działaniem baterii w niektórych laptopach. Nie ma znaczenia, czy są to całkowicie nowe komputery, czy kupione przed miesiącem lub dwoma. Sytuacja jest bardzo groźna i powoduje nie tylko możliwość poparzenia użytkownika czy zepsucia sprzętu oraz urządzeń peryferyjnych, ale też znaczne koszty (chociaż firmy zwracają pieniądze za zniszczone komputery i inne przedmioty). Jeśli użytkownicy dokonają zgłoszenia, że miały miejsce tak wybuchowe awarie baterii, przeważnie wycofywana jest cała linia laptopów – najprawdopodobniej efekty są konsekwencją błędów w architekturze ogniwa baterii. Kupując nowy laptop, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy wybierany model nie jest w żaden sposób powiązany z seriami mającymi problemy techniczne. O tego typu „dolegliwościach” dowiedzieć się można na przykład ze strony producenta.

Wadliwe serie

Nie zawsze dochodzi do wybuchu – czasami bateria nie wybucha, ale jest mało wydajna lub wywołuje różne problemy sprzętowe. Możliwe też, że aby doszło do takiego nieprzyjemnego zdarzenia, muszą zaistnieć pewne specjalne okoliczności. Daje to właścicielom możliwość sprawdzenia, że sprzęt należy do wadliwej serii – wystarczy sprawdzić numery seryjne. Jeśli jest to właśnie taki egzemplarz, można bezpłatnie zwrócić baterię i otrzymać inną  – działającą jak najbardziej poprawnie. Warto sprawdzić serię zaraz po zakupie, a najlepiej przed, dzięki czemu uda się całkowicie uniknąć konsekwencji obcowania z takim sprzętem.

Nowe technologie

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się technologią wschodzącą, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo jak inne technologie. Wynika to po części z faktu, że zagrożenia są ciągle nowe.

Hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie zamierzają się poddawać w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na przełamanie nawet najsurowszych zabezpieczeń. Tak długo jak będziemy mieli hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie trendem w technologiach, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed atakami.

Przedsiębiorstwa rozproszone

W tym roku Gartner idzie o krok dalej zastępując chmurę rozproszoną przedsiębiorstwami rozproszonymi. Przedsiębiorstwa, które przyjmują hybrydowe modele pracy zatrudniają pracowników, którzy są średnio o 30% bardziej produktywni niż ich odpowiednicy w biurze. Rozproszona siła robocza jest najskuteczniejszym sposobem na zbudowanie firmy XXI wieku, ponieważ pozwala ona na większą autonomię pracowników, zwiększoną produktywność oraz większe zaangażowanie.

Total Experience

Z tą strategią również mieliśmy już styczność w poprzednich zestawieniach. Opisuje aspekty wrażeń i doświadczeń wszystkich użytkowników w kontekście organizacji. Teraz, jak nigdy wcześniej, widać jak doświadczenia poszczególnych grup w organizacji i wokół niej przeplatają się i oddziałują na siebie wzajemnie. Pracownicy od dawna funkcjonujący w trybie zdalnym potrzebują ciągłego ulepszania procedur oraz systemów, tak, aby ich praca stała się efektywniejsza. Klienci, z kolei, cały czas podnoszą swoje wymagania, oczekując usług oraz produktów tak samo dobrych, a nawet lepszych niż przed pandemią.

System autonomiczny

Wśród trendów znajdziemy również samodzielnie zarządzane systemy fizyczne lub programowe. Na podstawie swoich środowisk uczą się i dynamicznie modyfikują własne algorytmy tak, aby zoptymalizować swoje zachowania w złożonych ekosystemach. Obecnie używane systemy są w stanie sprostać nowym wymaganiom i sytuacjom, optymalizować wydajność i chronić przed atakami bez interwencji człowieka.

Inteligencja decyzji

Każdego dnia, każda organizacja podejmuje wiele decyzji biznesowych. Trend związany z inteligencją decyzji to forma praktycznego podejścia do usprawnienia metody i sposobu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, poprzez modelowanie procesów decyzyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesu uczenia się. Bazując na wcześniejszych procesach i podjętych decyzjach, inteligencja decyzyjna wspiera ludzi w podejmowaniu decyzji. Automatyzacja procesu decyzyjnego przebiega w oparciu o przeprowadzanie symulacji, analizę danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hiperautomatyzacja

Trend, który od paru lat pojawia się w zestawieniach Gartnera. Polega na kompleksowym użyciu oprzyrządowania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz Business Intelligence, która ma na celu przeprowadzenie cyfrową transformację przedsiębiorstwa. Hiperautomatyzacja umożliwia skalowalność, obsługę zdalną oraz zmianę samego modelu biznesowego.

Projektowanie rozwiązań Al

Ta moda również nie pojawia się po raz pierwszy w zestawieniach. Zwłaszcza w ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyśpieszył: czynności, wykonywanych przez programy w zastępstwie za ludzi jest teraz całe mnóstwo. Problem jednak stanowi odpowiednie ich zaprojektowanie, utrzymanie oraz zarządzanie, tak aby zapewniły najlepszą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto rozważyć pojawiające się na rynku rozwiązania “pod klucz”.

Wynajmij agregat

Oferujemy w pełni wyciszone agregaty prądotwórcze wraz z wykwalifikowaną obsługą techniczną, która na bieżąco monitoruje i reaguje na sytuacje.  https://www.power-factory.pl/

2 Komentarze

  1. Większość laptopów może działać z inną baterią niż ta domyślnie umieszczona w urządzeniu. Jeśli nie uda się wymienić bezpłatnie u producenta, można tymczasowo skorzystać z dowolnej i nie rezygnować z laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*