Wybuchające baterie – na co uważać?

Bomba zegarowa ukryta w baterii do laptopa

Co jakiś czas można przeczytać, że znów miały miejsce tajemnicze wybuchy związane z błędnym działaniem baterii w niektórych laptopach. Nie ma znaczenia, czy są to całkowicie nowe komputery, czy kupione przed miesiącem lub dwoma. Sytuacja jest bardzo groźna i powoduje nie tylko możliwość poparzenia użytkownika czy zepsucia sprzętu oraz urządzeń peryferyjnych, ale też znaczne koszty (chociaż firmy zwracają pieniądze za zniszczone komputery i inne przedmioty). Jeśli użytkownicy dokonają zgłoszenia, że miały miejsce tak wybuchowe awarie baterii, przeważnie wycofywana jest cała linia laptopów – najprawdopodobniej efekty są konsekwencją błędów w architekturze ogniwa baterii. Kupując nowy laptop, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy wybierany model nie jest w żaden sposób powiązany z seriami mającymi problemy techniczne. O tego typu „dolegliwościach” dowiedzieć się można na przykład ze strony producenta.

Wadliwe serie

Nie zawsze dochodzi do wybuchu – czasami bateria nie wybucha, ale jest mało wydajna lub wywołuje różne problemy sprzętowe. Możliwe też, że aby doszło do takiego nieprzyjemnego zdarzenia, muszą zaistnieć pewne specjalne okoliczności. Daje to właścicielom możliwość sprawdzenia, że sprzęt należy do wadliwej serii – wystarczy sprawdzić numery seryjne. Jeśli jest to właśnie taki egzemplarz, można bezpłatnie zwrócić baterię i otrzymać inną  – działającą jak najbardziej poprawnie. Warto sprawdzić serię zaraz po zakupie, a najlepiej przed, dzięki czemu uda się całkowicie uniknąć konsekwencji obcowania z takim sprzętem.

Posłuchaj nowego podcastu technologicznego

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

2 Komentarze

  1. Większość laptopów może działać z inną baterią niż ta domyślnie umieszczona w urządzeniu. Jeśli nie uda się wymienić bezpłatnie u producenta, można tymczasowo skorzystać z dowolnej i nie rezygnować z laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*