Wybuchające baterie – na co uważać?

Bomba zegarowa ukryta w baterii do laptopa

Co jakiś czas można przeczytać, że znów miały miejsce tajemnicze wybuchy związane z błędnym działaniem baterii w niektórych laptopach. Nie ma znaczenia, czy są to całkowicie nowe komputery, czy kupione przed miesiącem lub dwoma. Sytuacja jest bardzo groźna i powoduje nie tylko możliwość poparzenia użytkownika czy zepsucia sprzętu oraz urządzeń peryferyjnych, ale też znaczne koszty (chociaż firmy zwracają pieniądze za zniszczone komputery i inne przedmioty). Jeśli użytkownicy dokonają zgłoszenia, że miały miejsce tak wybuchowe awarie baterii, przeważnie wycofywana jest cała linia laptopów – najprawdopodobniej efekty są konsekwencją błędów w architekturze ogniwa baterii. Kupując nowy laptop, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy wybierany model nie jest w żaden sposób powiązany z seriami mającymi problemy techniczne. O tego typu „dolegliwościach” dowiedzieć się można na przykład ze strony producenta.

Wadliwe serie

Nie zawsze dochodzi do wybuchu – czasami bateria nie wybucha, ale jest mało wydajna lub wywołuje różne problemy sprzętowe. Możliwe też, że aby doszło do takiego nieprzyjemnego zdarzenia, muszą zaistnieć pewne specjalne okoliczności. Daje to właścicielom możliwość sprawdzenia, że sprzęt należy do wadliwej serii – wystarczy sprawdzić numery seryjne. Jeśli jest to właśnie taki egzemplarz, można bezpłatnie zwrócić baterię i otrzymać inną  – działającą jak najbardziej poprawnie. Warto sprawdzić serię zaraz po zakupie, a najlepiej przed, dzięki czemu uda się całkowicie uniknąć konsekwencji obcowania z takim sprzętem.

Nowe technologie

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

RPA - zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych

Robotic Process Automation, czyli RPA, to kolejna technologia, która automatyzuje pracę. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, praca z danymi, a nawet odpowiadanie na e-maile. RPA automatyzuje powtarzające się zadania, które kiedyś wykonywali ludzie.

RPA tworzy nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. Mniej niż 5 procent zawodów może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Robotic Process Automation oferuje wiele możliwości kariery, w tym pracę programisty, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta.

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Posłuchaj nowego podcastu technologicznego

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

2 Komentarze

  1. Większość laptopów może działać z inną baterią niż ta domyślnie umieszczona w urządzeniu. Jeśli nie uda się wymienić bezpłatnie u producenta, można tymczasowo skorzystać z dowolnej i nie rezygnować z laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*